PATRONAT 2024 – FESTIWALE PIOSENKI

MECENAS WYDARZENIA

ZAIKS: https://zaiks.org.pl

PARTNER WYDARZENIA

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Mazowsze Serce Polski: https://www.youtube.com/watch?v=9xOVqWc8qyU

PATRONAT HONOROWY

Marszałek Województwa Mazowieckiego: http://www.mazovia.pl/

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego: http://www.olimpijski.pl/pl/

Prezes SAWP: http://www.sawp.pl/

Prezes PZKosz: https://pzkosz.pl/

Prezes PZLA: https://www.pzla.pl/

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce: http://zprp.pl/

Biskup Łomżyński: https://www.diecezja.lomza.pl/

Starosta Powiatu Wyszkowskiego: http://www.powiat-wyszkowski.pl/

Burmistrz Wyszkowa: http://www.wyszkow.pl

Patronat i referencje – festiwale piosenki

SAWP

Szanowny Panie Prezesie,
Pragniemy złożyć podziękowania za zaproszeme nas do udziału w XVII
Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”.
To dzięki Państwa zaangażowaniu, młodzież ma okazję poznać piękno polskich piosenek lat 60 i 70 i zaśpiewać je przed publicznością. Z ogromnym wzruszemem słuchaliśmy piosenek w wykonaniu młodych artystów. a wyrazy uznania zasługuje profesjonalne przygotowanie i wysoki poziom artystyczny wykonywanych piosenek, a także niezapomniana, serdeczna atmosfera, którą Państwo stworzyli podczas trwania Festiwalu.
Było to dla nas wydarzenie o którym będziemy pamiętali, aż do następnego, miejmy nadzieję równie udanego.
Wyrażamy przy tym uznarne dla idei i przesłania Festiwalu, którą jest wspieranie zdolnych, młodych artystów, a także wartości, które wychowują, uczą młodych piosenkarzy, przyczyniając się do popularyzacji polskiej twórczości słowno- muzycznej polskich autorów i kompozytorów tworzących w latach 60 i 70. Stowarzyszenie
Życzymy Państwu dalszych wspaniałych festiwali

Kierownictwo Artystyczne Festiwalu

„Jury Główne Festiwalu w Wyszkowie wyraża podziękowanie organizatorom imprezy za coroczne zapraszanie na widownię i publiczną prezentację znakomitych sportowców i trenerów polskich, którzy przed laty rozsławiali polski sport na europejskich i światowych arenach.

Ten piękny, bardzo ludzki zwyczaj zapewne zostanie zachowany w przyszłości. Chodzi o to, by polska młodzież (ale i dorośli widzowie) mieli świadomość, że w wielu dziedzinach sportu Polska na mistrzostwach świata, Europy i na Olimpiadach odgrywa znaczącą rolę, przynosząc naszemu krajowi sławę, chlubę, uczucie spełnienia najbliższych sercu pragnień.

Za pomysł ten – wprowadzony wiele lat temu – Jury dziękuje Panu Andrzejowi Rębowskiemu i jego współpracownikom”.

Janusz Kondratowicz
„Pokolenie big – beatu”

W połowie lat sześćdziesiątych dość dobrze poznałem polskie drogi. Nie te wielkomiejskie, wyłożone granitową kostką i utwardzone świeżym asfaltem, ale drugorzędne, zakurzone słońcem, nurzające się w oceanach traw i jabłoni.

Przemierzając je, spotkałem najbardziej niezwykłych ludzi, przeżywałem najbardziej niezwykłe chwile. Po raz drugi uczyłem się Polski. Nie tej z pierwszych stron gazet, ale niezafałszowanej i normalnej. Prawdziwej.

Próbowałem pisać o tej Polsce piosenki. Robiłem to zresztą nie tylko ja – było nas wielu, całe pokolenie młodych autorów, kompozytorów, wykonawców, których łączyła nie tylko młodość, ale i wiara w przyjaźń, lojalność, w prawdę słowa i czystość dźwięku.

Przez lata my – pokolenie big – beatu byliśmy obecni duchem i ciałem w tym wszystkim, co działo się na polskich drogach i „połoninach niebieskich”. Nieschematyczni i zbuntowani. Wierni muzyce i poezji.

Potem rozjechaliśmy się po świecie i owych „niebieskich połoninach”. Ale niektórzy z nas pozostali i próbują przedłużyć w swych tekstach i kompozycjach legendę tamtych lat 60-tych i 70-tych.I choć nasza smuga cienia jest już bliżej niż dalej, cieszymy się, że nasze ballady, piosenki, żartobliwe kuplety, hymny, protest – songi wciąż żyją i są obecne w mediach i świadomości słuchaczy.

Kiedyś śpiewali je:Niemen, Czerwone Gitary, Skaldowie, 2 + 1, Klenczon, Trubadurzy,, Niebiesko i Czerwono – Czarni, ABC, NO TO CO i BRECKOUT, Jantar, Frąckowiak, Zaucha, Szczepanik, Krawczyk, , dawna Budka Suflera, Klan, Krajewski – inne zespoły i inni soliści.

Ale i dziś te kompozycje i wiersze znajdują azyl w sercach słuchaczy. Dziś, czyli po ponad 20, 30 latach. Wciąż ujmują swoją urodą, melodyjnością, prostotą tekstu. Są jakby próbą zatrzymania tamtego ulotnego czasu. Kochamy je, a miłość nie zna przecież granic czasu.

I dlatego ja – autor wielu piosenek z tamtych lat – z ogromną życzliwością witam kolejną edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60-tych i 70-tych pt. Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”

Jestem pewien, że festiwalowe koncerty będą dla nas wszystkich dużym przeżyciem emocjonalnym i artystycznym. A piosenki ? Cóż, skoro bawią nas i darzą liryczną refleksją już tyle lat, pozwólmy, by pozostały z nami na zawsze.

Zofia Wileńska
Dyrektor Sekretariatu Ministra

Szanowny Panie Prezesie.

Mam przyjemność poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Kazimierz Michał Ujazdowski przyjął patronat honorowy nad organizowanym w Wyszkowie w dniach 14 – 15 czerwca br. XIII .Ogólnopolskim Festiwalem Piosenki lat 60 i 70 pt „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”

Adam Struzik
Marszałek Województwa Mazowieckiego

Szanowny Panie Prezesie

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70 pt „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” w Wyszkowie.

Festiwal piosenki wywodzącej się z drugiej połowy ubiegłego wieku na stałe wpisał się w kalendarz imprez mazowieckich. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte były bogatym okresem w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Rozpoczęło wówczas karierę wiele ciekawych indywidualności piosenkarskich, kompozytorów, zespołów. Konfrontacja następowała na dwóch wielkich prestiżowych festiwalach: w Opolu i Sopocie. Nagrody zdobywały utwory, które stawały się szlagierami nuconymi przez całą Polskę. O ich nieprzemijających wartościach i popularności świadczy ten XIII Ogólnopolski Festiwal. Dobrze, że w szybko zmieniających się modach muzycznych i piosenkarskich, nie zawsze zawierających wartości ponadczasowe, przypominamy piękno zawarte w słowach i muzyce z lat minionych.

Uczestnikom Festiwalu i publiczności, życzę wielu niezapomnianych przeżyć artystycznych.

Adam Struzik
Marszałek Województwa Mazowieckiego

Szanowny Panie Prezesie,
Bardzo serdecznie gratuluję organizacji XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60 – 70 „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”. Jest to wspaniała inicjatywa w dziedzinie upowszechniania kultury na terenie Województwa Mazowieckiego.
Bardzo często, z przyjemnością, lubimy powracać do muzyki lat 60-tych i 70-tych, które wypełniały wielkie przeboje. Tym bardziej zasługuje na podkreślenie i uznanie systematyczna praca organizatorów Festiwalu, że już po raz jedenasty pomagają nam przenieść się do tamtego okresu.
W skład jury wchodzą wybitne osobowości polskiej estrady, które systematycznie przybliżają nam i przypominają rolę talentu. Praca ta służy pokazaniu tego co dobre, polskie, ciekawe i piękne.
Za tę działalność wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję. Dziękuję serdecznie wszystkim organizatorom, że nie szczędzą własnego wysiłku, aby promować talent naszej młodzieży. W imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz swoim własnym, życzę Panu Prezesowi i Państwu wszelkiej pomyślności tak w życiu zawodowym jak i osobistym.

Edward Hulewicz.
www.hulewicz.art.pl
Manager Anna Kryszkiewicz
www.alfa-omega.pl

Z przyjemnością i satysfakcja przyjąłem zaproszenia na ten Festiwal, tym bardziej, że spełnia on oczekiwania ogromnej rzeszy widzów i słuchaczy, którzy pozbawieni są swojej muzyki, a które nie spełniają polskie publikatory takie jak radio czy telewizja. Na dobrą sprawę w telewizji jest tylko jedna audycja spełniająca takie cele – „Wideoteka dorosłego człowieka”, oprócz bardzo sporadycznie zapraszającej wykonawców tej muzyki do swojej audycji red. Elżbiety Skrętkowskiej.

W przeciwieństwie do krajów zachodnich, gdzie szanuje się artystów lat minionych, organizuje się im koncerty cieszące się ogromną popularnością, tu w Polsce młodociani panowie redaktorzy widzą i emitują jedynie swoją muzykę nie zważając na to że całe pokolenia nieco od nich starszych odbiorców są swojej muzyki pozbawieni, a nie chcą słuchać i nie uznają dzisiejszej muzyki młodzieżowej, gdzie melodia to najczęściej zestaw przypadkowych dźwięków, a tekst to domorosłe wypociny „artysty”, nie mówiąc już o wykonaniu. Staram się być tolerancyjny w tym temacie wychodząc z założenia, że każda generacja ma i powinna mieć swoja muzykę, pod warunkiem że nie dyskryminuje się muzyki poprzedniego pokolenia.

Uczestnicząc w tym Festiwalu potwierdziłem swoje doświadczenia, że ogromna część młodzieży interesuje się repertuarem wykonawców muzyki mojej generacji i śpiewa ją na prawdę znakomicie. Na mojej stronie internetowej otrzymuję duże ilości listów od młodzieży, wyrażającej swoje opinie na temat współczesnej muzyki i fascynacje muzyką lat ubiegłych.

Mój recital spotkał się z żywiołowym przyjęciem, co dla mnie jak i dla każdego artysty jest największą nagrodą. Pozdrawiam wszystkich sympatyków piękna w słowie i muzyce, co stanowi główne przesłanie tego Festiwalu i życzę Mu jak największej popularności i sukcesów, dziękując Jego Organizatorom za wspaniałą ideę i sprawną organizację imprezy.

Andrzej Rosiewicz

Założenie Festiwalu jest bardzo dobre – poprzez promocję piosenki lat 60 i 70 wyłanianie i popieranie młodych talentów.
W jury festiwalu zasiadają profesjonaliści m. in. Ryszard Poznakowski, specjalista od pisania przebojów. Oni mają prawo poprzez swoją fachowość wybierać najlepszych.
Gratuluje Panu Andrzejowi wysokiego poziomu organizacyjnego, imponującej ilości sponsorów, a także umiejętności pozyskania eleganckich, a nie tylko symbolicznych nagród.
Festiwal w Wyszkowie jest bardzo potrzebny – może znajdzie drugiego Andrzeja Rosiewicza! Lat mi przybywa, a drugiego takiego schowmena nie widać ? Pozdrawiam wyszkowską publiczność – łatwo nawiązuje się z nią kontakt, widać, że lubi piosenkę, -dlatego przyjemnie było zaśpiewać w Wyszkowie.

Grażyna Łobaszewski

Festiwal w Wyszkowie to impreza na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym. Widać duże zaangażowanie, wkład pracy i ogromne serce Państwa Rębowskich. Przecudny ośrodek wypoczynkowy w Lipniku, świetna atmosfera na festiwalu. Wszystko to spowodowało, że czułam się jak w rodzinie.

Waldemar Kocoń

Wspaniała idea Festiwalu i sam Festiwal. Wszystko dopracowane, bardzo wysoki poziom artystyczny. Świetnie prezentowały się dziewczęta, ale gwiazdą okazał się fenomenalny Michał Gasz zdobywając Grand Prix Festiwalu. To co on robi z wokalem – to wokalna stratosfera – wspaniała skala głosu, bardzo ciekawa interpretacja i wielka osobowość artystyczna. Świetnie Panie Andrzeju, że udało się Panu zaprosić ludzi z branży radiowej i muzycznej, a także sportowej w osobie Jerzego Kuleja. Bardzo podobała mi się i zaskoczyła mnie Pana relacja sportowa. Bardzo dobrze, że taki Festiwal jest w Wyszkowie.

Jerzy Rybiński

Bardzo dobry festiwal. Wysoki poziom organizacyjny i piosenkarski. Do I nagrody typowałem 5 piosenkarzy. Jestem zachwycony.

Andrzej Dąbrowski

Wydaje mi się, że Andrzej Rębowski robi tak znakomitą robotę, że powinien dostać order. Robienie tego typu festiwali, przypominanie piosenek z lat 60 i 70 jest bardzo cenne dla środowiska, a szczególnie dla młodzieży. Mam nie najlepsze zdanie na temat produkcji, które ostatnio ukazują się w radio. Skończyłem Liceum Muzyczne i Wyższą Szkołę Muzyczną, jak słyszę utwór na jednej lub dwóch funkcjach harmonicznych przez 8 minut i nastawione na full gitary, bezsensowne łupanie i tekst o niczym, żeby nie powiedzieć głupi, to po prostu ….. W Wyszkowie na festiwalu mamy to, co kiedyś ceniłem w piosence, tzn. wartościowy tekst i ładną melodię. To jest właśnie wartość tego festiwalu, oby młodzież chciała wsłuchać się w te utwory.

Michał Bajor

Każdy festiwal dla biorących w nich udział jest najtrudniejszy. Można się nim zauroczyć, można rozczarować. Gdy patrzyłem na wyszkowską publiczność, odniosłem wrażenie, że ludzie cieszą się z uczestnictwa w takiej właśnie imprezie. świetnie się bawili. Nie byłoby tego festiwalu gdyby publiczność go nie zaakceptowała. Na widowni zasiadały całe rodziny, dzisiejsze 30-, 40-latki nuciły z sentymentem przeboje sprzed lat. Ważne są takie imprezy lokalne. Cieszy, że są ludzie z inicjatywą, którzy swoimi pomysłami potrafią zainteresować innych.

Jerzy Grunwald

Wydaje mi się, że w muzyce lat 60 jest dużo ładunku emocjonalnego i dużo muzyki. Jedno jest pewne – te utwory zostały zapamiętane do dzisiaj. Wtedy było więcej muzyki, a mniej techniki. A dzisiaj jest odwrotnie. Dzisiaj każdy może zrobić płytę. Wejść do studia i zrobić z głosem cuda. Komputer może zrobić z amatora gwiazdę. Wniosek z tego taki, że zanika osobowość. Kiedyś w muzyce dominował entuzjazm. Poza tym utwory te miały fajną linię melodyczną. Dzięki temu one nadal siedzą nie tylko w moim pokoleniu, ale też w młodszym, które chce słuchać tych piosenek, śpiewać je. Jest wiele ciekawych aranżacji starych przebojów. Muzyka lat 60 do dzisiaj żyje.

Bogdan Łazuka

Bardzo dziękuję za zaproszenie na Festiwal. Bardzo miło się rozczarowałem. Jadąc na Festiwal uważałem, że amatorzy mają swoje prawa a zawodowcy swoje. Jednak na Festiwalu nie zauważyłem żadnej różnicy między amatorami a zawodowcami. Bardzo mi się podobało.

Krystyna Prońko

Festiwal w Wyszkowie jest inicjatywą lokalną i dlatego cenną. Jest to impreza bezpretensjonalna o miłej atmosferze, odbywająca się przy pełnej sali w miejscowym Domu Kultury. Każdy amator śpiewający polskie piosenki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych może wziąć w niej udział. Ważny jest głos, odpowiednio dobrany repertuar, muzykalność i dobry gust (nie tylko muzyczny).

Jacek Lech

Śpiewam dla Państwa od roku 1966. Wystąpiłem na na kilku Festiwalach: Krajowym Festiwalu w Opolu, Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, Festiwalu w Soczi, w Lipsku, w Braszow. Wylansowałem wiele przebojów m.in. „Bądź dziewczyną z moich marzeń”, „Trochę dobrze, trochę źle”, „Gdzie szumiące topole”, „Warszawa jest smutna bez Ciebie”, „Dwadzieścia lat, a może mniej”. Koncertowałem prawie w całej Europie, w Azji, w USA, Kanadzie. Popieram wszelką działalność, której zadaniem jest pomoc młodym piosenkarzom. Do nas też kiedyś wyciągnięto rękę. Bardzo udanym Festiwalem, promującym piosenkę i młodych artystów jest odbywający się w Wyszkowie Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70-tych pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, którego organizatorami są Państwo Rębowscy.

Piotr Szczepanik

Powroty do piękna są bardzo atrakcyjne, szczególnie jeśli dotyczą lat młodzieńczej beztroski. Piosenki z lat 60 i 70-tych, co by o nich nie mówić, były lekkie, łatwe i przyjemne. I ta cecha w odróżnieniu od obecnej twórczości piosenkarskiej powoduje, że są wciąż lubiane i słuchane. Poza tym musimy brać pod uwagę i to, że przeszłość i miłość idealizujemy „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”. Wszystko to o czym mówiłem myślę, że jest pozytywnym impulsem dla Festiwalu sprzed lat. Każda forma pamięci jest bardzo cenną inicjatywą.