Powrót


Słów kilka ...



    
     Od wielu lat realizuję wychowanie poprzez wartości tkwiące w olimpiźmie, sporcie, rekreacji fizycznej i fair play”. Uważam, że w dobie współczesnych trendów, zmiany moralności i obyczajów eksponowanych przez współczesne media, obecne parametry wychowania tracą na znaczeniu. Młode pokolenie oczekuje na przykłady i autorytety, które byłyby godne naśladowania pod względem moralnym. Nie godząc się z wizerunkiem brutalnych bohaterów telewizyjnych, wszystkomogących i nie przebierających w środkach, słowach i w zachowaniu, atakujących osobowość młodego pokolenia,  wychowuję swoich podopiecznych wg kryteriów wartości olimpizmu.

    Idee wychowania olimpijskiego i fair play oparte na czystej walce sportowej konsekwentnie realizuję na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach rekreacyjno sportowych i zawodach, organizuję plebiscyty sportowe i wywiadówki sportowe, ale przede wszystkim zapraszam na spotkania z dziećmi i młodzieżą bardzo znanych sportowców, medalistów olimpijskich, świata i Europy, trenerów i działaczy sportowych.

     Z okazji spotkań rozmawiam z uczniami przygotowując ich do tego wydarzenia. Przybliżam im historię i udział Polaków na igrzyskach olimpijskich oraz fair play jako nieodłączny czynnik w rywalizacji sportowej (m.in. na przykładzie gości). Omawiam symbolikę olimpijską i narodową (flaga, hymn, defilada), a także zachowanie się uczniów na spotkaniu.
   
     Organizacja spotkania obejmuje odpowiednią, starannie przygotowaną scenografię: oryginalne flagi olimpijskie z Igrzysk Olimpijskich z Monachium i Montrealu, replikę pochodni znicza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich z Nagano, emblematy z Igrzysk Olimpijskich w Tokyo, flagi narodowe, tematyczne prace plastyczne z Ogólnopolskich Konkursów literacko –plastycznych.

     Scenariusz spotkania zawsze zawiera fanfary olimpijskie, przywitanie sportowca, podanie jego sukcesów sportowych, relację sportową z najważniejszego zwycięstwa gościa, hymn Polski odśpiewany przez uczestników spotkania, konferencję prasową, (w której pytania zadają uczniowie), program artystyczny, podziękowanie za spotkanie (prowadzący, dyrekcja i dzieci i młodzież – wręczenie kwiatów i upominków od władz miasta i powiatu), autografy i zdjęcia. Wiele spotkań, dzięki pomysłom i zaangażowaniu moich synów Artura i Sebastiana zostaje wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi czy treningami prowadzonymi przez sportowców.

   Każde spotkanie posiada swoją dokumentację (kasety video, płyty CD, zdjęcia, autografy, wpisy do kroniki szkoły i kroniki SKS-u, artykuły w szkolnych gazetkach, prasie lokalnej i regionalnej oraz na stronach www szkół, w których odbywają się spotkania).

    Spotkania organizuję nie tylko w szkołach, w których pracuję lub pracowałem, ale także w innych szkołach na terenie powiatu wyszkowskiego i poza powiatem. Uważam, że wartości olimpijskie powinny tworzyć w polskiej oświacie podstawowy filar wychowawczy. Spotkania z olimpijczykami powodują refleksję nad możliwością odnoszenia sukcesów nie tylko w życiu sportowym ale na każdym etapie i poziomie życia. Poznane życiorysy mistrzów sportu bardzo często stwarzają możliwość do uwierzenia we własne siły.

    Oprócz sportowców na spotkania z dziećmi i młodzieżą zapraszam również twórców kultury. Najważniejsze jest bowiem przesłanie, jakie niosą ze sobą spotkania młodzieży z różnymi autorytetami, tj. aby zasada „fair play”, czyli „czystej gry”, a szerzej ujmując: uczciwości i solidarności, obejmowała nie tylko sport, ale całe życie w wymiarze osobistym i społecznym.
 

Andrzej Rębowski