Powrót


Spotkania z twórcami piosenki

Janusz Kondratowicz
Jarosław Kukulski i inni

Ryszard Poznakowski

Maciej Miecznikowski

Janusz Laskowski



 

Twórcy kultury muzycznej na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1
w Wyszkowie!

   Mówi się, że śpiewać każdy może jeden lepiej, drugi gorzej. Mówi się też, że piosenka łagodzi obyczaje czy, że jest dobra na wszystko. Prawdą też jest, że śpiewają wszyscy; dzieci, dorośli i to przy różnych okazjach. Śpiewamy ulubione piosenki, obojętnie kiedy po raz pierwszy podbiły nasze serca.
   Tak jak sportowiec ma swojego trenera, a film reżysera tak i piosenka ma swoich autorów, którzy napisali słowa i muzykę.
   I tak, w cieniu sportowca jest jego trener - choć przecież to jemu sportowiec często zawdzięcza wszystko. Zwykle też bardziej pamiętamy tytuł, fabułę i aktorów występujących w filmie, niż imię i nazwisko reżysera czy scenarzysty.
   Podobnie jest z piosenką. Gdy usłyszymy popularną melodię, gdy wzruszą nas piękne słowa zwykle kojarzymy je z danym piosenkarzem czy określonym zespołem muzycznym. I tak często w cieniu odtwórcy jest twórca piosenki.
   Dzień 30 listopada 2002 roku był niezwykły. W pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z twórcami kultury muzycznej, którzy przybyli do naszej szkoły na zaproszenie Andrzeja Rebowskiego.
  W obecności władz miasta w osobie wiceburmistrza Wyszkowa pana Zbigniewa Wiśniewskiego i gospodarza szkoły pani dyrektor Elżbiety Kalinowskiej przywitano brawami:
Krzysztofa Heeringa - wykładowcę, docenta Akademii Muzycznej w Warszawie, świetnego pianistę, aranżera, wieloletniego kierownikia muzycznego Kabaretu pod Egidą Jana Pietrzaka;
Janusza Kondratowicza -
autora tekstów wielu piosenek śpiewanych przez Czerwone Gitary, Trubadurów, Jacka Lecha, Wojciecha Gąsowskiego i innych, wiceprezesa ZAiKS;
Jarosława Kukulskiego -
kompozytora, autora wielu wspaniałych przebojów Anny Jantar i Natalii Kukulskiej oraz innych czołowych wykonawców tamtych i obecnych lat;
Witolda Pogranicznego - konferansjera, legendę polskiego radia muzycznego, kiedyś rozgłośni harcerskiej, później programu III, I i Radia dla Ciebie;
Ryszarda Wolańskiego - dziennikarza muzycznego Telewizji Polskiej programu I i TV Polonia, autora leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej.
   Sobotnie spotkanie stało się lekcją historii piosenki i muzyki. Dzieci oczekując na gości, śpiewały przeboje Natalii Kukulskiej i Anny Jantar, a w trakcie spotkania mogły osobiście przekonać się, że wielcy ludzie są tacy zwykli, dowcipni, i że traktują bardzo poważnie ich problemy.    Goście podkreślali, że tak jak w szkolnym życiu „szóstkę” czy „piątkę” poprzedza czasem kilka godzin nauki, tak publiczne wykonanie piosenki poprzedza praca wielu ludzi. Zasada ta obowiązuje we wszystkich dziedzinach życia i na każdym jego etapie – droga do sukcesu jest długa i zawsze wiąże się z wysiłkiem. 










tekst: L.R

Góra strony



 


Ryszard Poznakowski na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1
w Wyszkowie
 

    Lider i założyciel zespołów Czerwono-Czarnych, Wiatraków i Trubadurów, kompozytor, kierownik muzyczny Teatru Syrena, dyrektor artystyczny kabaretu Olgi Lipińskiej, członek zarządu ZAiKS-u - Ryszard Poznakowski przyjechał 15 marca 2005 r. na spotkanie z dziećmi do naszej szkoły.
    "Witamy rycerza polskiej piosenki" tymi słowami powitała piosenkarza Lucyna Rębowska - organizatorka spotkania, nawiązując do średniowiecznych rycerzy Trubadurów, którzy zamiast mieczy nosili gitary, a ponad walkę przedkładali piękną piosenkę, którą podbijali serca dam.  
    Pięknym wykonaniem piosenki "Znamy się tylko z widzenia" siostry Karolina i Aleksandra Dańczyszyn oraz Magda Szymańska z Białegobłota wprowadziły wszystkich w świat kompozycji Ryszarda Poznakowskiego.
    Spotkanie ciekawie prowadzone przez  redakcję szkolnej gazetki "Nowinki z Jedynki" przebiegało w niezwykłej atmosferze. Pytania szkolnych redaktorek były przeplatane przebojami gościa i wspólnym śpiewaniem.
    Ryszard Poznakowski - wielki autorytet polskiej piosenki nawiązał wspaniały kontakt z publicznością. Przez całe spotkanie nie rozstawał się z fortepianem i mikrofonem, które wraz z profesjonalną aparaturą nagłaśniającą przywiózł do Wyszkowa. 
    Wspólnie z dziećmi i nauczycielami śpiewał swoje wielkie przeboje: "Trzynastego", "Gdzie się podziały tamte prywatki", "Mały książę", "Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno" i inne. Wszyscy też mieli możliwość z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć - platynową i trzy złote płyty. 
    Ryszard Poznakowski otrzymał bardzo staranne wykształcenie muzyczne. Już w szkole średniej w Koszalinie komponował dla swojej koleżanki Kasi Sobczyk, ale słynny jej przebój "Trzynastego" napisał parę lat później. Piosenka ta ma ciekawą historię - wcześniej niezwykle popularna - w okresie stanu wojennego nie mogła być wykonywana. 
    Pierwszy swój zespół Czerwono - Czarnych założył w połowie lat sześćdziesiątych. Dwa lata później był już liderem zespołu "Trubadurzy". W roku 1970 założył zespół "Wiatraki".
    W czasie swojej przeszło czterdziestoletniej kariery artystycznej wraz ze swoimi kolegami zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce ale także w USA, Australii czy Mongolii. Ryszard Poznakowski uważa wszystkie koncerty za podobne do siebie. Trasa, hotel, występ. Ale ma także swoje rekordy. Pochodzą one z lat 60, kiedy to w przeciągu dwóch dni zagrał 13 koncertów, by innym razem pomiędzy dwoma koncertami przejechać 2000 km.
    Piosenkarz bardzo lubi przebywać w plenerze wiejskim. Czuje się tam wolny jak ptak i czerpie natchnienie z szumu wiatru, śpiewu ptaków. Od kilku lat mieszka w pięknej okolicy nad samą rzeką.
    Ryszard Poznakowski nigdy nie uprawiał sportu wyczynowo ale z zespołem "Trubadurzy" zaśpiewał na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Najbardziej lubi lekką atletykę, a za polskiego sportowca wszechczasów uważa Irenę Szewińską.
    Na pytanie "Do, której swojej piosenki ma szczególny sentyment?" odpowiedział "Do tej, którą dopiero napiszę". Taką nowo skomponowaną piosenką - niezwykle piękną i wzruszającą - pożegnał się z nauczycielami i dziećmi "Jedynki".
    "Dziękujemy Panu za wspaniałe kompozycje; dziękujemy za niezapomniane przeboje; dziękujemy za to co już Pan dokonał dla polskiej kultury ... i czekamy na dalsze ponadczasowe utwory" - te słowa i kwiaty, i brawa na stojąco były podziękowaniem dla Ryszarda Poznakowskiego. 
    A później były jeszcze nie kończące się zdjęcia i autografy. Tak zakończyło się  spotkanie z wielkim Trubadurem. 











tekst: L.R

Góra strony



 


Maciej Miecznikowski na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1
w Wyszkowie!
 

    18 marca 2004 r. solista zespołu "Leszcze", kompozytor i konferansjer telewizyjny zaśpiewał z uczniami i dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie swoje największe przeboje.
    Artysta przyjeżdża w okolice Długosiodła do swojego przyjaciela leśnika - pana Andrzeja Dańczyszyna i to właśnie dzięki niemu Andrzej Rębowski mógł zrealizować  to muzyczne spotkanie.  
    Całość prowadzona przez dziewczynki ze szkolnej gazetki i nauczyciela w-f Artura Rębowskiego przeplatana była grą i śpiewem gościa. Pełen humoru i skromności Pan Maciej Miecznikowski wspominał swoje dzieciństwo i drogę do kariery.  Opowiadał o swoim synku i planach na przyszłość oraz obiecał, że jeszcze kiedyś odwiedzi Jedynkę.
    Nawiązał tak wspaniały kontakt z uczniami, że trudno było skończyć spotkanie. Każdy chciał zrobić sobie z artystą zdjęcie i otrzymać autograf.





tekst: L.R

Góra strony



 


Koncert Janusza Laskowskiego w hali sportowej w Rząśniku!
 

   Janusz Laskowski jeden z najbardziej romantycznych polskich piosenkarzy, który skomponował i wyśpiewał wiele wspaniałych piosenek, zaśpiewał 13 stycznia 2007 roku w sali widowiskowo - sportowej w Rząśniku.
    Koncert znakomitego piosenkarza sfinansował Urząd Gminy w Rząśniku. Gwiazdę polskiej piosenki powitał obecny na koncercie Sekretarz Gminy Karol Kołakowski i organizator koncertu Andrzej Rębowski, który tak przedstawił gościa: "To piosenkarz bardzo romantyczny. Pisze i śpiewa z serca do naszych serc".
    Janusz Laskowski w swojej twórczości muzycznej wspaniale łączy folklor muzyczny z miłością i nostalgią. W jego piosenkach można usłyszeć szum wiatru, fale jeziora czy odgłosy padającego deszczu. W prosty ale piękny sposób mówi o życiu i wszystkich jego barwach.
    Piosenkarz wraz z zespołem - gitarzystą Zbigniewem Pieńkosem i Janem Nadolnym, który grał na klawiszach zaśpiewał wszystkie swoje przeboje - te z lat 60 i te aktualne.
      Wypełniona po brzegi sala żywo reagowała na niezapomnianych utwory, śpiewając je razem z gwiazdą. Wszyscy śpiewali "Żółty jesienny liść",  "Na opolskim rynku", "Beatę". Ale gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki "Kolorowych jarmarków", przeboju za który w 1977 roku w Opolu Janusz Laskowski otrzymał Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności, wszyscy nie tylko śpiewali, ale też wstali ze swoich miejsc i nagrodzili piosenkarza nie milknącymi przez parę minut owacjami.  
    Piękne kwiaty, pamiątkowy obraz, autografy, wspólne zdjęcia i wiele sprzedanych płyt zakończyło muzyczne spotkanie, które przeszło do historii pięknie położonej Gminy Rząśnik.














 










tekst: L.R

Góra strony