Powrót


Spotkania z pisarzami

Tony Halik

Wojciech Dworczyk

Krzysztof Zuchora

 


Krzysztof Zuchora na spotkaniu w Zespole Szkół im. W. S. Reymonta
w Zabrodziu!

 

    Profesor Krzysztof Zuchora – pracownik naukowy AWF w Warszawie, propagator wartości sportu i ideałów olimpijskich, członek PKOL i Polskiej Akademii Olimpijskiej, autor wierszy i książek o tematyce sportowej, 6 grudnia przyjechał na spotkanie do naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klasy IIIb z Gimnazjum w Zabrodziu wraz z opiekunem.
   „Na niespełna rok przed rozpoczęciem 30 olimpiady w Londynie, przenieśmy się 2787 lat, do początków historii naszej europejskiej cywilizacji olimpijskiej. Zatrzymajmy się w olimpijskich ogrodach i prosimy, aby poprowadził nas Pan po jego najpiękniejszych miejscach”. W ten sposób rozpoczęło się szczególne, poetycko – olimpijskie spotkanie. W scenerii przyciemnionych świateł, greckich kolumn, gałązek oliwnych, pochodni znicza i flag olimpijskich, upłynęło 60 minut niezwykłego wykładu.
    Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek autorstwa Krzysztofa Zuchowy, prezentacja multimedialna oraz recytacja poezji. Piękną interpretację wierszy pt. „olimpijczycy” i „moja Grecja” przedstawiła Natalia Nadaj (Zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”) uczennica klasy II technikum, a sam poeta przedstawił wiersz pt. „niewidomy bije rekord świata w skoku wzwyż”.
    Profesor podarował szkole kilka swoich książek, w tym jedną z najpiękniejszych, za którą w 1996 roku otrzymał Złoty Wawrzyn Olimpijski przyznany przez Polski Komitet Olimpijski w dziedzinie literatury pt. „Dalekie i bliskie krajobrazy sportu”, opatrzył specjalną dedykacją dla szkoły.
    Długie brawa, kwiaty, wspólne zdjęcia i autografy zakończyły spotkanie, które było możliwe dzięki inicjatywie prezesa Klubu 2012 w Wyszkowie Andrzeja Rębowskiego. Pani Dyrektor Bogumiła Kuhiwczak dziękując gościowi za przybycie do naszej szkoły, w imieniu Pana starosty i Pana burmistrza, wręczyła pamiątkowe albumy oraz logo Wyszkowa.



tekst: L.R








 

 

Góra strony 



 

Tony Halik na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1
w Wyszkowie!

    Wielki podróżnik, doskonały filmowiec, świetny pisarz, ale przede wszystkim człowiek o wspaniałym sercu, bowiem wśród rozlicznych zajęć znalazł czas, aby spotkać się z dziećmi, aby przekazać im cząstkę siebie, swoich przygód i pasji.
   Szanowny gość przyjął zaproszenie Andrzeja Rębowskiego i przybył do Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie 18 marca 1994 r. o godzinie 11, gdzie powitany został gorącymi brawami zgromadzonych na sali gimnastycznej dzieci. Wśród około 800 osób byli dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, dzieci oraz reprezentacje innych szkół wyszkowskich.
    W trakcie godzinnego spotkania podróżnik odpowiadał na wcześniej przygotowane pytania oraz na pytania z sali.
   Dzieci z zaciekawieniem słuchały barwnych opowieści, w których groza przeplatała się z humorem. Zachwycone tym, że na żywo mogły zobaczyć i usłyszeć tak popularną postać telewizyjną, były także pełne szacunku dla wieku gościa, który mimo 73 lat nie boi się żadnego wysiłku i zmęczenia. Ta część spotkania zakończyła się rozdawaniem graficznie pięknych autografów i indywidualną dedykacją dla posiadaczy książek Tony Halika, które można było kupić na zorganizowanym minikiermaszu.
   Po pierwszej części spotkania przewidziana była przerwa, w trakcie której gość zjadł obiad, wpisał się do kroniki szkoły i kroniki biblioteki, udzielił również wywiadów prasie lokalnej.
   Druga część spotkania, w której uczestniczyły dzieci wyróżnione za wyniki w nauce i wzorowe zachowanie odbyła się w sali 21 o godzinie 17. Tony Halik zaprezentował dwa najnowsze filmy pt. „Na sawannie” i „Kochankowie sawanny” oraz odpowiadał na niekończące się pytania.
    Niestety nadszedł moment pożegnania. Dzieci dziękując gościowi za wspólnie spędzone chwile wręczyły bukiet kwiatów i „pamiątkę z podróży” tzn. pamiętnik pełen dziecięcych podpisów. Pamiątka „z tej części świata” bardzo podobała się Tony Halikowi, ale jeszcze bardziej podobało mu się to, że po spotkaniu prócz wspomnień zostanie dzieciom materialna pamiątka w postaci wszystkich tomów „Kronik”. Dzieci, które chętnie płaciły za bilet wstępu na spotkanie z „obywatelem świata”, będą mogły przez długie lata korzystać w bibliotece z tej pięknej pozycji wydawniczej. Tony Halik przekazał bowiem swoje honorarium na zakup 9 tomów „Kronik”, które opatrzył piękną dedykacją.










tekst: L.R

Góra strony



 


Wojciech Dworczyk na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1
w Wyszkowie!

 

    Podróżnik i pisarz Wojciech Dworczyk, autor takich książek jak „Archipelag dymiących wulkanów”, Pasja włóczęgi”, „Ginący świat Pacyfiku”, „Dookoła piątego kontynentu”, „Uroda oceanii”, „Spacer wśród kwitnącej wiśni” i wielu innych dwukrotnie gościł w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie - 10 i 17 października 1992 roku spotkał się z uczniami i nauczycielami.
  Spotkaniom, które odbyły się dzięki staraniom Andrzeja Rębowskiego, towarzyszyła wystawa książek i przepięknych muszli, które gość przywiózł z różnych zakątków świata. Podróżnik snuł wspomnienia o wyprawach do australijskiego buszu, podróżach po Ameryce i Japonii (w 1964 roku Wojciech Dworczyk przygotowywał polską reprezentację olimpijska do specyfiki japońskiej kultury). Barwne opowieści gość urozmaicał wyświetlaniem przeźroczy i prezentowaniem oryginalnych strojów narodowych.
    Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniach, z których jedno zostało sfilmowane. Wojciech Dworczyk wpisał się do kroniki szkolnej i bibliotecznej oraz rozdał wiele autografów.






 

tekst: L.R

Góra strony